ERZURUM OLTU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü programı ilçemiz Oltu Ortaokulu konferans salonundaki çeşitli etkinliklerle kutlandı.
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

        Saldırgan düşmana karşı Anadolu´da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisi ve inancı canlı tutacak bir marş gerekiyordu. Genel Kurmay Başkanı İsmet Paşa Fransız ordusunda böyle bir marş olduğunu ve bizim için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Tertiplenen yarışmada 734 şiir içerisinden 6 tanesi ayrıldı fakat hiçbiri beğenilmedi. Mehmet Akif´in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Balıkesir Milletvekili, Hasan Basri Bey´in iknası ile Mehmet Akif İstiklal MArşımızı yazdı. 1 MArt 1921 günü İstiklal MArşı mecliste ele alındı. 12 Mart 1921 günü mecliste yapılan uzunca oturumlardan sonra İstiklal Marşı çoğunlkla kabul edildi.

        İşte bugün Milli Marşımızın kabul edilişinin 94. yıl dönümünü kutluyoruz. İlçemiz Kaymakamı sayın Mehmet Gökhan ZENGİN Bey ve protokol katılımıyla düzenlenen etkinliklerle bu güzel günü öğrencilerimiz ve tüm haklımızla kutladık.

        Programa ait fotoğraflar haberimizin devamındadır.

 

 

Karabekir Mah. Cumhuriyet Blv. 43/1 Hükümet Konağı Kat2 25400 Oltu/ERZURUM - 0442 816 13 91

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.