ERZURUM OLTU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehber Öğretmenler İle Toplantı

Rehber Öğretmenler İle Toplantı

Oltu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan okullarımızda görevli rehber öğretmenler İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhami ŞAHİN Bey başkanlığında ilçe MEM toplantı salonunda toplanarak 2021-2022 eğitim- öğretim yılı yapıla faaliyetleri okul bazında rehber öğretmenleriyle birebir görüşülerek eksik veya diğer okullardan farklı olan faaliyetler hakkında bilgi alındı. Toplantı da okul rehber öğretmenleri okullarındaki yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verirken İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhami ŞAHİN şunları söyledi.

·         Rehber öğretmenler sadece psikolojik durumlarda devreye girmeyin olay olmadan önce müdahale edelim.

·         Bilişsel gelişim düzeylerinde aktif olarak görev almaları ve kazanımları takip etmelerinin önemli olduğu.

·      Okulların, sınavlardaki il ve ilçedeki durumu hakkında bilgi sahibi olmaları. Öğrencilerin bireysel sınav sonuçlarını takip ederek keskin dönüşleri olan öğrencilerle görüşülmesi aynı zamanda ailelerine bilgi verilmesi ve ancak elimizdeki verilere bakarak bireysel ilerlemenin olup olamadığını görebiliriz.

·         Kademeler arası geçişlerde gerekli raporların takibini yapmaları ( İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut BEYDİLLİ özellikle bu durumun rehber öğretmenler tarafından takibinin yapılması gerektiğini vurguladı.)

·         Öğrencilerle yapılan bireysel görüşmelerin kesinlikle sisteme yüklenirken elle yazılıp kayıt altına alınmasını,

·         Rehber öğretmenlerin görüşmeleri kültür ve beden derslerinde yapmamaları,

·         Teneffüslerde odada oturmamalarını öğrencileri gözlemlemelerini, okul bahçesinde, öğretmenler odasında olmalı, öğrencinin söylemleriyle öğrencinin tanınamayacağını anca takip ederek doğru tanıyabileceğimizi,

·         Bireysel görüşmeler sadece sonuç almak için yapılır. Farklı ortamlarda gözlemlemeden kesin sonuç alınamaz

·         Mahremiyet eğitimin çocuklara verilmesi bunun gerçi ana okullarda oyunlarla verilebileceği,

·         Öğrenciye güven verelim,

·         Sosyal medyayı nasıl kullanacağını öğretelim ve okul aile birliğinin alacağı kararla telefonları okula sokmayabiliriz,

·         Yetim ve fakir ve boşanmış aile öğrencileri bilelim,

·         Destek eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin tespitinin yapılıp özel eğitim sınıflarına yönlendirilmesi ki ilçemizde 2 tane vardı ve bir tane daha açılarak 3 okulumuzun faaliyet gösterdiğini ifade etti.

               Toplantı öğretmenlerimizin iyi dilek ve temennileriyle sona erdi.

 

05-01-202205-01-202205-01-202205-01-202205-01-2022

Karabekir Mah. Cumhuriyet Blv. 43/1 Hükümet Konağı Kat2 25400 Oltu/ERZURUM - 0442 816 13 91

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.